נעים במרחב ובזמן 9 תערוכות בתחנות רכבת ישראל

במהלך שנת 2022, הפכנו את תחנות רכבת ישראל לחללי תצוגה חדשים, באמצעות פרויקט אמנות פורץ הדרך – “נעים במרחב ובזמן”. המטרה שהונחה לפנינו הייתה לחשוף את קהל הנוסעים ליצירות ולאמנים שבדרך כלל מציגים רק במוזיאונים וגלריות, לסקרן, לעורר ולצייד אותו על הדרך במימד רגשי, איכותי ומעשיר. הפרויקט כלל 9 תערוכות קבוצתיות מתחלפות, כ-200 עבודות אמנות, בהשתתפות של כ-90 אמנים, צעירים בוגרי בתי ספר לאמנות לצד בכירי האמנים בארץ.
בתחנות הרכבת חולפים מדי יום רבבות נוסעים, בחללים אדריכליים מודרניים או היסטוריים, עם מגוון אולמות המתנה, מעברים, רציפים ועוד. כל אלה הם זירה מופלאה להצבת עבודות אמנות שמשתלבות בסביבה הקיימת. תצוגות אלו נועדו לצקת תוכן ייחודי ומרתק עבור מגוון רחב של קהלים, שעבורם תחנת הרכבת הופכת למקום שנעים ומעניין לשהות בו ולא משמשת עוד רק כמקום מעבר.
הפרויקט “נעים במרחב ובזמן” כלל שלושה מקבצים מתחלפים של תערוכות בכל אחת משלוש התחנות הבאות: שדרות, חיפה מרכז השמונה ותל אביב השלום. מקבצי התערוכות עסקו בשלושה נושאים: זמן, מרחב ותנועה – מושגים הקשורים במישרין לעולם של תחנות הרכבת ולחוויית הנסיעה. הפרשנויות האמנותיות המגוונות לנושאים אלו, הוצגו בעושר חזותי מרהיב, המאפשר לנוסעים למצוא עניין בתצוגה מכיוונים רבים ושונים. הפרויקט התבסס על התאמה לאופי של כל אחת מהתחנות. כך למשל, התערוכות בתחנה בשדרות הפיחו חיים חדשים ורעננים במעבר ארוך המשמש מרחב מוגן. בתחנת מרכז השמונה בחיפה נבחר לתצוגה הרציף רחב הידיים, הצופה אל הנוף העירוני המרשים של עגורני הנמל ובניין דגון. בתחנת השלום בתל אביב התצוגה משתלבת במבנה הפוסט-מודרני, המתאפיין בחללים גדולים וגבוהים ובריבוי אלמנטים אדריכליים. גם העבודות עצמן הותאמו לרוח המקום ולסביבה הגיאוגרפית של כל אחת מן הערים. באופן זה המיזם מחבר בין מרכז ופריפריה ומאפשר לאמנים רבים – ותיקים וצעירים, ממגוון מגזרים חברתיים – להציג את יצירתם בסביבה ייחודית ובפני קהל רחב, באחד המרחבים הציבוריים הגדולים וההומים בישראל.
פרויקט הרכבת הוא, אם כן, דוגמה לאופן שבו המרחב הציבורי הופך לזירה מרתקת ומתפתחת שקושרת בין אמנות, סביבה וחברה.

אמנים משתתפים: אהרון קריצר, אוהד מטלון, אורית סימן טוב, אורן אליאב, איליה יפימוביץ, איתן בוגנים, אלה דראי, אליזבט מאר, אמיר תומשוב, אמירה זיאן, אנה לוקשבסקי, אנחל חי ארביב, אניסה אשקר, אניעם לאה דרעי, אסף הינדן, בועז ארהונוביץ, גיא גלסברג, גוסטבו סגורסקי, גילה רוסו צימט, גסטון צבי איצקוביץ, דגנית ברסט, דוד עדיקא, דועאא בסיס, דנה לוי, דניאל ליברמן, הדס סט, הילה בן ארי, הינדה וייס, חי טובול, טל שוחט, יאיר מיוחס, יהודית שלוסברג יוגב, יוני שוב, יעל בלבן, יעקב ישראל, יערה אורן, כרם נאטור, ליהי ניידיץ, לילך ירון, מאיה פולק, מורג’אן אבו דיבה, מיכאל ליאני, מיכל בלייר, מירב היימן ואיילת כרמי, מרים כבסה, משה טרקה, מתי אלמליח, נועה בן-נון מלמד, נור עבאס, נורית דוד, נירוונה דבאח, סיגלית לנדאו, סמאח שחאדה, עדי ברנדה, עינת אמיר, עידו מרקוס, עלמה שניאור, ענאן מולא, ענת בצר, ראידה אדון, רונית פורת, רונן שהרבני, רותי הלביץ כהן ודיאנה בלוק, רותם עמיצור, רמי מימון, שחר מרקוס, שי עיד אלוני, שרון פוליאקין, תאיר זרגרי, תמיר שר

צילומי הצבה: יאיר מיוחס | שבתאי טל

לטקסט קיר תערוכות
יאיר מיוחס | רותם עמיצור | שחר מרקוס
אסף הינדן | יערה אורן | נועה בן-נון מלמד
אמיר תומשוב | נורית דוד | סמאח שחאדה
יעקב ישראל
בועז אהרונוביץ
ראידה אדון
אוהד מטלון | נור עבאס
אנחל חי ארביב
מירב הימן ואיילת כרמי
רונית פורת
80 מטרים אל בטן האדמה שת״פ עם המחלקה לצילום בבצלאל

במסגרת פרויקט זה יצרנו חיבור בין מוסד ירושלמי מרכזי, ותיק ובעל מוניטין – בצלצאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב – ובין חלל ציבורי מרכזי בנופה של ירושלים המודרנית והמתחדשת: תחנת הרכבת יצחק נבון בכניסה לעיר. תחנה זו, הגדולה בישראל, זכתה לפרסום בשל התכנון האדריכלי המרשים שלה והעומק העצום שבו נבנו רציפיה: 80 מטרים מתחת למפלס הרחוב. באופן זה, הפרויקט מייצג אפשרות ליצירת חיבור יצירתי ורענן בין מוסדות הפועלים בעיר אחת – למען הקהילה.
תערוכה זו נוצרה בעקבות הקורס “צילום תלוי מקום” במחלקה לצילום של בצלאל. במהלך הקורס התבקשו הסטודנטים ליצור עבודות חדשות במיוחד לחלל התצוגה המיועד. הסטודנטים הגיבו בעבודותיהם למאפיינים האדריכליים של התחנה, להקשרים התרבותיים וההיסטוריים של המקום ולחוויה המיידית הנובעת מן השהות הפיזית בו – כמרחב מונומנטלי ועוצמתי בחזותו. במקרה זה, התערוכה משקפת סיפור של מפגש מעמיק בין יוצרים ובין מקום ספציפי. המיקום שנבחר לתצוגה הוא המדרגות הנעות, המתפרשׂות על פני שלוש קומות, וכן רחבת הכניסה התחתונה לרציפים. העבודות המגוונות – רבות מהן מופשטות – משקפות עולמות חווייתיים מלאי צבע ותנועה.

לפרויקט זה יש ערך חברתי מובהק: הוא מקדם עשייה מחדשת של סטודנטים, אמנים בראשית דרכם, ופעולה אמנותית המתהווה מתוך מודעות למרחב ציבורי מרכזי בעיר. הסטודנטים זוכים לחשיפה לעיניהם של רבבות צופים, וקהל הנוסעים זוכה לחוויה אמנותית מעשירה ומעוררת בחלל שנתפס פונקציונלי. באופן זה, רכבת ישראל תומכת בעשייתו של בית הספר הבולט בישראל ללימודי אמנות ויוצאת נשכרת בתכנים שהיא מספקת לקהל הנזקק לשירותיה. היוזמה לשיתוף הפעולה וההפקה של מיזם Y-ART מאפשרות לקדם את מימושם של ערכים אלו, התורמים לכל הצדדים הלוקחים חלק בפרויקט.

אמנים משתתפים: אדית גויפרט, ג’מאל חוסייני, יאסמין חלוואני, נטע טרם, פיליפ להמן, שחר מזרחי, עידן פימה, אפרת פרידמן, ניזאר קדאח, אלון קסלר, יונתן קפלן, סשה רובניה בר רוסו, בן שיר, אנדריי שסטקוב, אסף שקד.
התערוכה נעשתה במסגרת קורס ׳צילום תלוי מקום׳. מנחה: יעל אפרתי.
צילומי הצבה: דניאל חנוך

לטקסט קיר תערוכות
"80 מטרים אל בטן האדמה" המחלקה לצילום בצלאל
ניזאר קדאח
בן שיר
אנדריי שסטקוב
אלון קסלר
בר רוסו
להעביר את זה הלאה

מיזם Y-art מחויב לקידום אמנות ישראלית וחשיפתה לציבור הרחב במרחבים חדשים. כחלק מתפיסת עולם זו יזמנו את הפרויקט “להעביר את זה הלאה” שמהותו לאתר גופים וקהלים שייהנו מחשיפה לאמנות איכותית בחללים חדשים. עם סיום הצגת התערוכות בתחנות הרכבת ובהסכמת האמנים שהשתתפו נתרמו מרבית היצירות לגופים שאותרו על ידנו ושמחו לקבלן. אוֹצרוּת התערוכות במשכנם החדש גם היא מבוצעת על ידנו כתרומה.
במסגרת פרויקט זה, נתרם מקבץ התערוכות הראשון לבית חולים איכילוב בתל אביב. עבודות אמנות הוצבו ב”מרכז מראות” לאבחון וטיפול בילדים ונוער על הרצף וכן, במחלקה לכירורגית לב וחזה.
באופן זה ניתנת לקהל הרחב ולעובדי הארגון הזדמנות לחוות אמנות משובחת, כך שהמרחב הציבורי וסביבת העבודה הופכים לנעימים ומשמעותיים יותר עבורם. המשובים שאנו מקבלות מחזקים את תפיסתנו בכוחה של האמנות להיטיב, לעורר השראה, ולייצר שינוי בחברה ובסביבה בה היא מוצגת.

גופים ומוסדות המעוניינים להשתתף בפרויקט זה, מוזמנים לפנות אלינו למייל: info@y-art.co.il

טל שוחט - תרומה מרכז מראות בי"ח איכילוב
מתי אלמליח - תרומה מרכז מראות בי"ח איכילוב
יאיר מיוחס - תרומה מרכז מראות בי"ח איכילוב
גסטון צבי איצקוביץ - תרומה מחלקת לב בי"ח איכילוב
גילה רוסו צימט - תרומה מרכז מראות בי"ח איכילוב
יעל בלבן - תרומה בי"ח רמב"ם
יערה אורן - תרומה בי"ח רמב"ם
ענאן מולא - תרומה בי"ח רמב"ם
ענאן מולא - תרומה בי"ח רמב"ם